Det verkar som att du använder en gammal webbläsare, det kan göra att allt inte fungerar eller ser ut som det borde.
PO.P ON ADVENTURE
0 Reviews

Vattentät jacka SPRINKLE

599 SEK
Återvunnet materialLäs detaljer
Färg: Ceriserosa
Välj storlekStorleksguide
98104110116122128134140
30 dagar öppet köpLeveranstid 1-4 arbetsdagarFri frakt över 599 kr
WebblagerSe lagerstatus i butik
NEW
Produktdetaljer
0 Reviews

Skyddande och smidig

Återvunnet material

Vind- och vattentät jacka i tunt, smidigt material av återvunnen polyester – perfekt att ha i ryggsäcken för att snabbt kunna dra på om regnet kommer! Materialets goda andningsförmåga släpper ut överskottsvärme och fukt.


Den här produkten tillhör vår kollektion PO.P on Adventure Hike Edition som består av funktionella och sköna friluftskläder för spännande expeditioner i naturen.

EGENSKAPER:
• Tejpade sömmar
• YKK-dragkedja
• Reflexer synliga åt alla håll
• Två fickor fram
• Vindslå på insidan av dragkedjan ger extra skydd mot vind och väta. Dragkedjan har också ett skydd högst upp för att inte skava mot haka och kind


TEKNISK INFO:
• Vindtätt material som stänger blåsten ute
• Vattentätt material. Materialets vattenpelare är > 5000 mm
• God andningsförmåga > 5000 g/m2/24h
• Vattenavvisning med BIONIC-FINISH® ECO-impregnering, en teknik som inte använder PFAS
• 3M-reflexer med 360 graders synbarhet

Artikelnummer:60602189
Tillverkningsland:Kina
Fabrik:Hangzhou Hualan Garments Co Ltd
Läs mer
Spara till wishlist
 
Andningsförmåga 2/3

Det här plagget har god andningsförmåga, minst 3000 g/m2/24h. Det transporterar alltså ut värme och fukt så att ditt barn kan leka bekvämt även i full fart.

Recycled Polyester

Vi använder oss av återvunnen polyester för att dra ned på vår resursanvändning och minska både koldioxidutsläpp och vattenåtgång. Merparten av materialet kommer från återvunna PET-flaskor.

Vattenavvisning med BIONIC FINISH ECO

Det här plagget är behandlat med BIONIC FINISH ECO-impregnering, som gör att vattendropparna lägger sig utanpå tyget. Impregneringen håller länge och återaktiveras av värme från exempelvis torktumlare eller torkskåp.

Vindtäthet 3/3

Plagget är tillverkat i helt vindtätt material och hjälper ditt barn att hålla värmen genom att stänga vinden ute, så att leken kan fortsätta även i storm och snålblåst.

Vattentäthet 2/3

Plagget har god vattentäthet med minst 5 000 vattenpelare – det betyder att ditt barn kan vara ute och leka även i måttligt regn.

Material och skötselråd

Material

Yttertyg

100% Återvunnen polyester

Foder

100% Återvunnen polyester

Skötselråd

Tvätt
Råd

I vår tvättguide hittar du information om hur du tvättar och tar hand om dina plagg på bästa sätt.

Läs mer

Hållbarhet

Vi har tänkt hållbarhet ända från starten 1976. Det betyder att vi designat och utvecklat högkvalitativa kläder som håller länge i nästan fem decennier.

Vad hållbarhet är för oss? Att ständigt sträva efter att förbättra och utveckla varenda liten detalj, från tvättlappar till småtrådar, för att hela tiden göra medvetna val och minska vår påverkan på människa, djur och miljö.

Det bästa vi alla kan göra för att spara på jordens resurser är att använda våra kläder längre. Så länge det bara går. Ta hand om dem ordentligt. Och laga dem när de går sönder. Allt det vill vi hjälpa dig med. Så vi kommer fortsätta att designa kläder av hög kvalitet som kan användas, slitas och älskas länge. Kläder som, när de blivit för små, kan ges vidare till nästa barn. Och nästa. Det är hållbarhet för oss.

Leverans & retur

Leverans & retur

Leverans 

Vi erbjuder fri frakt över 599 kr och leveranstiden är 1–4 dagar. I kassan visas de tillgängliga leveransalternativ baserat på vilket postnummer som ordern ska levereras till.

 

Retur 

Beställningar som gjorts på webbplatsen går att returnera i våra fysiska butiker, eller skickas tillbaka till vårt lager. Returavgiften för att returnera till vårt lager är 45 kr. För medlemmar som är VIP utgår ingen returavgift.